Money management: Cesta k dlouhodobému úspěchu

21. březen 2013

Trading může být businessem na celý život, ovšem k tomu je nutné dodržovat několik základních pravidel. Rychle vydělat, případně všechno ztratit je velmi jednoduché. Jak tomu z dlouhodobého hlediska nepodlehnout a udržet se v tradingu celý život?
Money management: Cesta k dlouhodobému úspěchuMoney management: Cesta k dlouhodobému úspěchu

Základem všeho je právě money management. Právě on je nejdůležitější částí obchodní strategie. Je jedno zda obchodujete podle technické analýzy nebo fundamentu. Bez money managementu se neobejdete.

Co je money management?

Moneny management nebo-li řízení peněz určuje, kolik procent účtu lze riskovat, jak správně řídit pozice a nikdy se nedostat do situace, že špatný obchod výrazně ovlivní stav vašeho účtu. Jedná se o pomyslnou záchranou brzdu, která vás i ve ztrátových dobách udrží v trhu.

Jak nastavit money management?

Pro trading jsou zcela zásadní dvě čísla, 2 % a 5 %. Na jeden obchod byste neměli riskovat nikdy více než 2 procenta účtu a celkově (na všech otevřených obchodech) maximálně 5 procent účtu.

Například pro účet se 100 000 Kč to znamená na jeden obchod 2 000 korun a celkově (na všechny otevřené pozice) maximálně 5 000 korun. Jak se na tuto částku dostanete, obchod byste měli uzavřít.

V případě, že jsou pro vás dvě procenta málo, cítíte, že by obchod mohl poklesnout pod tuto hranici, ale stále pevně věříte, je vhodné zvolit menší objem, menší loty. V takovém případě zmenšíte zisk/ztrátu a dáte prostor k pohybu.

Jak řídit pozici?

Money management dává i pravidla k řízení pozic. Ovšem to je již pro zkušené tradery. Jedná se o případy, kdy dokupujete/odprodáváte již nakoupený instrument a to v případě zisku i ztráty.

V některých případech lze obchodovat i proti otevřenému obchodu a dočasně pokrýt ztrátovou pozici (dojde k fixaci, ztráta se nebude měnit vlivem opačného obchodu stejné velikosti), ovšem to je již pro hodně zkušené obchodníky. I přesto máme toto téma v plánu.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Money management: Cesta k dlouhodobému úspěchu

Money management: Cesta k dlouhodobému úspěchu

Trading může být businessem na celý život, ovšem k tomu je nutné dodržovat několik základních pravidel. Rychle vydělat, případně všechno ztratit je velmi jednoduché. Jak tomu z dlouhodobého hlediska nepodlehnout a udržet se v tradingu celý život?

Slabá koruna ovlivňuje velikost pozice: Pozor na money management

Slabá koruna ovlivňuje velikost pozice: Pozor na money management

Intervence ČNB je v posledních dnech neustále připomínanou událostí. Držet se toho musíme i my. Možná jste si již všimli, že zrealizované obchody přinášejí jiné zisky a ztráty než jste zvyklí, může za to slabá koruna.


Spojení technické a fundamentální analýzy: Zlatá střední cesta?

Spojení technické a fundamentální analýzy: Zlatá střední cesta?

Fundamentální i technická analýza zcela jednoznačně ovládá trh. Jaký způsob si vybrat. Je lepší technická nebo fundamentální analýza? Která je spolehlivější a jednodušší na vyhodnocení?

Facility management: Služby, které zvýší efektivitu fungování vaší společnosti

Facility management: Služby, které zvýší efektivitu fungování vaší společnosti

Firmy středního a většího rozsahu mívají často problém s tím, jak zajistit správné fungování s dostatečnou efektivitou. Je třeba myslet na každý detail. Od správy jejich objektů až po zajištění nejrůznějších podpůrných služeb. Situaci jim výrazně usnadní spolupráci s firmou, která zajišťuje takzvaný…