Index PX spadl o 2,4 % za pár vteřin: Chyba nebo výběr stop lossů?

23. duben 2013

Index PX dnes zaznamenal neobvyklý propad. Je to jasný signál, že ani na malé burze nemůže být obchodník stoprocentně v klidu. Nečekané propady známé především ze zahraničních indexů se dostaly i do Prahy.
Index PX spadl o 2,4 % za pár vteřin: Chyba nebo výběr stop lossů?Index PX spadl o 2,4 % za pár vteřin: Chyba nebo výběr stop lossů?

Co je index PX?

Index PX je oficiálním indexem Burzy cenných papírů Praha. Podobně jako například SP 500 vychází z akcií největších společností v ČR. Jedná se o ČEZ, Komerční banku, Unipetrol, AAA Auto, Philip Morris ČR, Telefónica O2 a další. Index vychází z cen výše zmíněných společností, jejich vývoj se promítne do indexu PX.

Fat Finger

Jedná se o lidskou chybu, kdy se omylem realizuje jiné množství než je ve skutečnosti zadáno. Pokud se například v celkových krátkých pozicích spletete o desetinné místo a objem je najednou desetinásobný, trh na to rychle reaguje. Možná právě fat finger stojí za dnešním výprodejem na indexu PX.

Proč se PX propadl?

Přesný důvod není známý. Jak jsme již zmínili, jedním z důvodů může být fat finger. Ovšem mohlo se také jednat o prodeje, které byly připraveny na závěrečnou aukci. Možností je více, důležitý je fakt, že oslabilo hned několik akcí, jednalo se především o Telefónica O2, ČEZ a Komerční banku.

px500.jpg

Index PX během několika vteřin ztratil 2,4 %. Stejně rychle, jak ztráta přišla, byla opět dorovnána. V současné době je index PX na ztrátě pouze 0,4 %.

Stop loss

Krátkodobě je také možné ovlivnit spekulanty a to umělým snížením ceny pod očekávání. Aktivují se tím stop lossy. Ovšem to neznamená, že je stop loss špatný. Dokonce naopak, kdybyste stop loss neměly, váš účet by to nemusel vydržet a během několika vteřin byste přišly o všechno a bylo by úplně jedno, že se cena za dalších 5 minut vrátila na předchozí hodnotu.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Index PX spadl o 2,4 % za pár vteřin: Chyba nebo výběr stop lossů?

Index PX spadl o 2,4 % za pár vteřin: Chyba nebo výběr stop lossů?

Index PX je oficiálním indexem Burzy cenných papírů Praha. Podobně jako například SP 500 vychází z akcií největších společností v ČR. Jedná se o ČEZ, Komerční banku, Unipetrol, AAA Auto, Philip Morris ČR, Telefónica O2 a další. Index vychází z cen výše zmíněných společností, jejich vývoj se promítne…

Problémy s plněním: Vysoká volatilita nebo chyba brokera?

Problémy s plněním: Vysoká volatilita nebo chyba brokera?

Obchodní výsledek do velké míry závisí na brokerovi. Pokud máte velké spready, poplatky a pomalé plnění, tak jste oproti konkurenci značně znevýhodněni. Navíc i dobrá obchodní strategie, která by jinde generovala zisk, může ve vašem případě znamenat ztrátu. Kdy je pravý čas na změnu brokera?


USD/JPY: Špatná obchodní strategie nebo malý stop loss? Vývoj reálného obchodu

USD/JPY: Špatná obchodní strategie nebo malý stop loss? Vývoj reálného obchodu

Minulý týden jsme vás informovali o obchodní příležitosti na měnovém páru USD/JPY. Pojďte se podívat, jak se obchodní příkaz vyvíjí, případně jak skončil. Jaký jsme realizovali zisk nebo ztrátu. Tento příkaz jsem osobně obchodoval i na reálném účtu.

Plus500 opět v problémech: výběr brokera je základ

Plus500 opět v problémech: výběr brokera je základ

Broker je váš obchodní partner, svěřujete mu peníze, věříte mu a bez něj nemá celé vaše snažení žádný smysl. Výběr byste tedy měli několikrát zvážit a teprve následně udělat konečné rozhodnutí. Pokud ale uvažujete o Plus500, rychle na to zapomeňte.