Ropa v detailu: vyšší těžba sníží cenu

2. srpen 2015

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dosáhla v červenci rekordních čísel. Těžba přesáhla 32 milionů barelů denně a na této hodnotě byla naposledy v roce 2008. Rostoucí poptávka tak bude tlačit cenu dolů a můžeme se těšit na obchodní příležitosti i levnější pohonné hmoty. Jaký je ale dlouhodobý vývoj?
Ropa v detailu: vyšší těžba sníží cenuRopa v detailu: vyšší těžba sníží cenu

Aktuální cena ropy

Vývoj ceny ropy

Těžba vzrostla z červencových 31,87 milionu na 32,01 milionu barelů denně. Saúdská Arábie a další členové kartelu tak urputně brání své postavení na trhu a to i přes klesající cenu ropy.

Aktuální cena ropy

Po těchto informacích je zřejmé, že cena ropy bude nakloněna dalšímu poklesu. Levnější ropu zaznamenáme zřejmě v průběhu srpna nejen na trzích, ale i na čerpacích stanicích, které samozřejmě kvůli zásobám a výrobnímu procesu reagují se zpožděním.

Vývoj ceny ropy

Z dlouhodobého hlediska lze očekávat růst ceny. To je také cílem kartelu, snížit cenu ropy a dostat se na hranici, kde se těžba mimo kartel, tedy finančně náročnější těžba, nevyplatí a bude minimálně značně omezena. Již nyní je na trhu dlouhodobý převis poptávky a těžba mimo kartel je často ztrátová.

Síla kartelu se zřejmě dlouhodobě projeví a cena poroste, v následujících dnech a týdnech jsme ale nakloněni spíše poklesu ceny.

Aktuální je i téma íránské ropy. Teherán uzavřel dohodu o omezení íránského jaderného programu, to povede k odstranění mezinárodních omezení a na trh tak „poteče“ více ropy, tentokrát z Íránu.

Zdroj: Reuters

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Ropa v detailu: vyšší těžba sníží cenu

Ropa v detailu: vyšší těžba sníží cenu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dosáhla v červenci rekordních čísel. Těžba přesáhla 32 milionů barelů denně a na této hodnotě byla naposledy v roce 2008. Rostoucí poptávka tak bude tlačit cenu dolů a můžeme se těšit na obchodní příležitosti i levnější pohonné hmoty. Jaký je ale dlouhodobý v…

Může cena ropy ještě klesat? Ano, ale ne věčně

Může cena ropy ještě klesat? Ano, ale ne věčně

Ropa aktuálně dělá pozdvižení na světových trzích. Po roce 2008, kdy v relativně krátkém období spadla cena ze 140 na 35 dolarů za barel nás zřejmě již nic nepřekvapí. Opak je ale pravdou. Cena ropy je navíc úzce spojena s forexem, podívejme se na souvislosti a na možné scénáře.


Cena ropy neustále klesá: kdy zasáhne OPEC?

Cena ropy neustále klesá: kdy zasáhne OPEC?

Ropa, černé zlato, zlatá žíla a podobně. Cena této komodity ovšem v posledních dnech rapidně klesá. Ještě v létě jsme byli na ceně kolem 110 dolarů za barel a nyní atakujeme 80 dolarů za barel. Jaký to má vliv na ekonomiku a jakou cenu ropy využívat?

Silný dolar, minima na zlatě, ropě i na EUR/USD: Co obchodovat?

Silný dolar, minima na zlatě, ropě i na EUR/USD: Co obchodovat?

Situace na trzích reaguje na fundamentální zprávy. Souhrn několika silných fundamentů pocítil především dolar. S ním je spojeno i zlato a ropa. Co nyní obchodovat?