Čínská ekonomika v problémech: rekordní prodeje deviz a pokles růstu ekonomiky

17. říjen 2015

Aktuálně je jedním z největších strašáků trhů čínská ekonomika. Ta se po devalvaci měny dostala do velkých problémů, potýkala se s odlivem kapitálu a trhy byly velmi nervózní. Situaci se snažila zachránit i čínská centrální banka a vůbec to nebylo jednoduché ani levné. Jaká je situace v Číně?
Čínská ekonomika v problémech: rekordní prodeje deviz a pokles růstu ekonomikyČínská ekonomika v problémech: rekordní prodeje deviz a pokles růstu ekonomiky

Devalvace

Čínská centrální banka 11. srpna nečekaně devalvovala svoji měnu o tři procenta. Společně se spekulací na zpomalování čínské ekonomiky to okamžitě vyvolalo paniku a prudký odliv kapitálu z Číny. Celé situaci navíc nepomáhal a ani nepomáhá fakt amerického dolaru, na kterém je čínská ekonomika závislá. FED totiž u USD stále nechává možnost zvýšení úrokových sazeb.

Prodej devizových rezerv

Aby čínská centrální banka situaci zachránila, musela začít prodávat devizové rezervy. Jen tím je schopná udržet kurz a zpomalit odliv kapitálu. Agentura Reuters vyčíslila celkové prodeje devizových rezerv čínské centrální banky za září 2015. Hodnota se zastavila na rekordních 761,3 miliardách jüanů. To je nový rekord, ten předchozí činil 723,8 miliardy jüanů a je ze srpna 2015. Čínská centrální banka má určitě velké možnosti, ale prodej devizových rezerv není možné praktikovat do nekonečna.

Zpomalení čínské ekonomiky

Již v pondělí 19. 10. 2015 budeme znát údaje o čínské ekonomice. Předpokládá se, že růst zpomalí na 6,8 procenta ve třetím čtvrtletím. Zlaté časy, kdy čínská ekonomika rostla o 13 procent, následně o 10 procent jsou již zřejmě pryč. Aspoň teda v dohledné době. Nutno také podotknout, že Čínská ekonomika je trochu případem sama o sobě. Státní financování železnic, které nikam nevedou, stavba prázdných měst pro statisíce obyvatel a podobné investiční programy sice zvyšují HDP, ale jejich užitek je téměř nulový. Čína si tak tento luxu zřejmě také nebude moci dovolit věčně.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Čínská ekonomika v problémech: rekordní prodeje deviz a pokles růstu ekonomiky

Čínská ekonomika v problémech: rekordní prodeje deviz a pokles růstu ekonomiky

Aktuálně je jedním z největších strašáků trhů čínská ekonomika. Ta se po devalvaci měny dostala do velkých problémů, potýkala se s odlivem kapitálu a trhy byly velmi nervózní. Situaci se snažila zachránit i čínská centrální banka a vůbec to nebylo jednoduché ani levné. Jaká je situace v Číně?

Plus500 opět v problémech: výběr brokera je základ

Plus500 opět v problémech: výběr brokera je základ

Broker je váš obchodní partner, svěřujete mu peníze, věříte mu a bez něj nemá celé vaše snažení žádný smysl. Výběr byste tedy měli několikrát zvážit a teprve následně udělat konečné rozhodnutí. Pokud ale uvažujete o Plus500, rychle na to zapomeňte.


Německo zřejmě dosáhne na rozpočtový přebytek

Německo zřejmě dosáhne na rozpočtový přebytek

Nejen pro eurozónu přichází dobrá zpráva z Německa. Týdeník Der Spiegel napsal, že Německo může očekávat rozpočtový přebytek ve výši nejméně pět miliard eur. Je to skutečně reálné? Jak Německo hospodařilo v minulosti a co na to mluvčí ministerstva?

Akcie Apple: obchodování na jistotu

Akcie Apple: obchodování na jistotu

Kolem Apple produktů je mnoho emocí a to na obchodování není ideální. I přesto je zde několik možností, které dávají obchodníkům příležitost na úspěšný obchod. Podívejme se na akcie Apple podrobněji.