Divergence: Zlatý grál?

21. duben 2013

Divergence patří mezi nejjistější obchodní strategie. I zarytí odpůrci indikátorů musejí uznat, že na divergencích něco je. V portfoliu investorů se často jedná o nejvíce profitabilní obchodní strategii. Jak divergence obchodovat?
Divergence: Zlatý grál?Divergence: Zlatý grál?

Neexistuje obchodní strategie, kterou bychom mohli stoprocentně označit za zlatý grál, tzn., že v každém případě vydělá. Divergence se tomuto ideálu značně blíží. Pokud budete obchodovat pouze divergence, vaše pravděpodobnost úspěchu je velmi vysoká.

Co je to divergence?

Divergence znamená případ, kdy se indikátor rozchází z trhem. Indikátor stoupá a trh klesá, případně opačně. V obou případech to znamená otočení trhu. K rozpoznání divergence stačí nakreslit trendové čáry a pokud se trendová čára neshoduje s trhem, znamená to jediné – divergenci.

Kde divergenci najdeme?

Divergence lze obchodovat téměř s každým indikátorem. Může se jednat například o RSI,MACD,Stochastic, TDI, CCI a další.

Příklad

Divergenci je vhodné obchodovat na delších časových pásmech, zvolil jsem tedy EUR/USD a H4. K určení divergence jsem si vybral indikátor CCI. První divergenci jsem našel 22. března 2013. Indikátor ukazoval klesající trend, ale EUR/USD stále rostl. Očekávali jsem tedy změnu trendu na klesající.

divergence.jpg

Ke vstupu do krátké = sell pozice může posloužit trendová čára indikující rostoucí trend na EUR/USD. Jakmile je prolomena a cena uzavře pod, je to signál ke vstupu do krátké pozice. Jak vidíte, obchod by se vydařil a skončil by příjemným ziskem.

Divergence mají velkou úspěšnost. Vhodné je obchodování na vyšších časových rámcích. Divergenci ovšem neočekávejte každým dnem. Jak plyne z našeho příkladu, poslední divergence na EUR/USD s H4 a indikátorem CCI byla 22. března 2013, tedy přesně před měsícem. Obchodování divergencí můžeme jenom doporučit, z vlastní zkušenosti víme, že je to skutečně profitabilní strategie.

Při obchodování divergencí můžete vyzkoušet několik indikátorů, časových pásem a samozřejmě i instrumentů. Doporučuji nejdříve backtestovat.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Divergence: Zlatý grál?

Divergence: Zlatý grál?

Divergence patří mezi nejjistější obchodní strategie. I zarytí odpůrci indikátorů musejí uznat, že na divergencích něco je. V portfoliu investorů se často jedná o nejvíce profitabilní obchodní strategii. Jak divergence obchodovat?

Konzervativní obchodní strategie

Konzervativní obchodní strategie

Trading není jen o vysokém riziku a vysokých ziscích. S určitým natavením může fungovat jako konzervativní zhodnocení volných finančních prostředků. Jak bezpečně obchodovat?


AOS: Automatické obchodní systémy

AOS: Automatické obchodní systémy

Fungující automatický obchodní systém je snem každého obchodníka. Vydělávat bez nutnosti sledování grafu, co víc si přát. Ovšem existuje AOS se stabilním výnosem?

Začněte vydělávat tradingem: Profitabilní obchodní strategie nejen pro nováčky

Začněte vydělávat tradingem: Profitabilní obchodní strategie nejen pro nováčky

Jednoduchá obchodní strategie vycházející z předpokladu, že velcí hráči zadávají dlouhodobé obchody v době, kdy je trh uzavřen. Tyto obchody se zrealizují v první hodinu obchodování, případně předání obchodních hodin mezi kontinenty u forexu (který se obchoduje 24 hodin 5 dní v týdnu) a určí směr, k…