Dva roky po oslabení koruny: jak oslabení hodnotíme zpětně

14. listopad 2015

V listopadu 2013 došlo k oslabení koruny. Po mnoho verbálních intervencích se musela ČNB rozhodnout, co bude dál a volba padla právě na znehodnocení české měny. Jak tento radikální a často kritizovaný krok hodnotíme zpětně? Byla to šťastná volba?




Dva roky po oslabení koruny: jak oslabení hodnotíme zpětněDva roky po oslabení koruny: jak oslabení hodnotíme zpětně

Z pozice ČNB: deflace jako strašák

Hlavním cílem ČNB je cenová stabilita. K dosažení svých záměrů používá ČNB cílování inflace a právě inflace byla jedním z hlavních strašáků. Nutno podotknout, že se cílování inflace ČNB nedaří zcela dle představ. Pokud se podíváme na inflační cíl a skutečnost, tak zjistíme, že je inflace obvykle výrazně nižší, než realita.

Scénáře, které dostává bankovní rada před rozhodnutím o měnové politice v několika prognózách, ukazovaly možnost deflace a dnes můžeme s velkou pravděpodobností říci, že by k deflaci skutečně došlo. Cíl ČNB byl tedy splněn, i když nepopulární formou.

Nutno také dodat, že si výrazně polepšila také samotná ČNB jako největší spekulant v zemi. Ze ztráty 170 miliard se dostala do zisku.

Proč se obávat deflace?

ČNB se obává deflace z několika příčin. Často se uvádí, že by deflace zničila vše, co monetární ekonomika budovala od finanční krize, a že ČNB nemá nástroje, kterými by deflaci odstranila. Tento názor je ovšem značně zjednodušený a zkreslený.

Například Slovensko nebo i Německo deflaci zažilo a stalo se tam něco hrozného? Problém je, že tam byla deflace způsobena nabídkovými faktory (energie, potraviny, a další), ale v ČR je 5 let nepřetržitě trvající deflace v jádrové inflaci reflektující problémy na straně poptávky.

Deflace vs. Deflace

Není deflace jako deflace a nelze na ni nahlížet černobíle. Samozřejmě deflace také způsobí odložení nákupů, stagnaci investic, tlak na pokles mezd a vyšší nezaměstnanost, znevýhodnění v mezinárodním obchodě a v neposlední řadě také výhodné postavení pro dlužníky. Vždy je ovšem nezbytné nahlížet na deflaci jako na celek – co za ni stojí a jak může být nebezpečná.

Kurz 27 EUR/CZK

Aktuálně kurz podporujeme export, ale také přinášíme riziko spojené s uvolněním měnové politiky a její hranicí 27 EUR/CZK. Pro obchodníky to je ovšem jedině dobře a vyplatí se zadat čekající objednávku na 26,80 a podobně.

Bylo oslabení koruny opravdu dobré řešení? Odpověď není snadná, existovala i možnost přes záporné úrokové sazby, další verbální intervence a podobně. Nezle ani vyčíslit dopad samotných intervencí a ostatních faktorů. Můžeme se tedy jen dohadovat, rozdělit na příznivce a odpůrce. V každém případě ale ČNB splnila svůj cíl a cíl to byl rozhodně dobrý.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Dva roky po oslabení koruny: jak oslabení hodnotíme zpětně

Dva roky po oslabení koruny: jak oslabení hodnotíme zpětně

V listopadu 2013 došlo k oslabení koruny. Po mnoho verbálních intervencích se musela ČNB rozhodnout, co bude dál a volba padla právě na znehodnocení české měny. Jak tento radikální a často kritizovaný krok hodnotíme zpětně? Byla to šťastná volba?

Zlato opět nejníže za poslední 3 roky

Zlato opět nejníže za poslední 3 roky

Zlato dnes protlo trojúhelníkovou formaci tvořenou silným supportem. Zastavilo se až pod hranicí 1 300 dolarů za unci zlata a vytvořilo tak nové tříleté minimum. S dalším oslabení zlata přichází opět ta stejná otázka: Konec zlaté éry?


Čína prodává americké dolary: 30 mld. USD za měsíc

Čína prodává americké dolary: 30 mld. USD za měsíc

Zpomalování čínské ekonomiky má hned několik dopadů. Zahraniční investoři budou ve výběru ostýchaví a mohou dát přednost jiné zemi, respektive investici. Čína se bude dostávat do větších problémů vlivem snížení poptávky investorů a navíc zde bude silný tlak na oslabení čínského jüanu (CNY). Čínská c…

Česká koruna až na 28 Kč/eur? Před týdnem nereálné, za týden možné

Česká koruna až na 28 Kč/eur? Před týdnem nereálné, za týden možné

Intervence ČNB zamotala hlavu ekonomům, finančním institucím, traderům, podnikatelům, ale i všem občanům. Jediné, na co se v současné době můžeme spolehnout, je nejistota. Víme, proč by koruna měla oslabit až k 28korunám za euro.