GBP/USD: Fundamentální analýza

1. duben 2013

GBP i USD patří mezi měny bezpečného přístavu. I přesto nalezneme na tomto měnovém páru dostatečnou volatilitu a příležitosti k obchodům. Jen v roce 2013 se měnový pár dostal na cenu 1,6380 a následně na 1,4830. V současné době (29.3.2013) je cena 1,5195.
GBP/USD: Fundamentální analýzaGBP/USD: Fundamentální analýza

Zahraniční obchod a rezrevy

Pro obě měny jsou charakteristické znaky bezpečného přístavu. Británie má nižší deficit zahraničního obchodu. V porovnání je to 58 mld. USD u libry a 540 mld USD u amerického dolaru. Výhodou libry je vyšší diverzifikace u exportu a importu. Americký dolar se váže téměř 20 procenty (u vývozu i dovozu) na jednu lokalitu (zemi), u libry je to maximálně 12 procent. Devizové zásoby i zásoby zlata jsou vyšší u Británie.

Británie: 66 mld. USD devizové rezervy, 16,6 mld. USD zlaté rezervy.
USA: 47 mld. USD devizové rezervy, 11 mld. USD zlaté rezervy.

Inflace a nezaměstnanost

Důležitá je i míra nezaměstnanosti, která je ovšem v USA i Británii téměř stejná (7,7 % USA, 7,8 % Británie). Podobně je na tom i srovnání inflace, kde se v obou případech pohybujeme v predikovaném rámci: 2 – 3 %.

Akciový trh

Akciový trh USA i Británie je velmi atraktivní. Výhodou USA je nejvyšší rating. Británie má od začátku roku 2013 snížen raitng na druhý nejlepší (kvůli pomalému růstu ekonomiky). Pro USA mluví i velikost trhu. Vzhledem k negativnímu výhledu britské ekonomiky a snížení ratingu jsme byli svědky výrazných cenových pohybů na GBP/USD.

Centrální banka

Proti americkému dolaru hovoří politka FEDu – Bernanke, respektive kvantitativní uvolňování. Především kvůli FEDu by se mohla cena na GBP/USD posunout zpět k 1,6. Britská libra je měnou bezpečného přístavu, navíc Británie je známá konzervativním přístupem, hrozba na straně libry je nižší. Oponovat by bylo možné situací v EU (Kypr), ovšem celkový dopad v EU je na Británii nižší než u jiných členů (především kvůli vlastní měně a silnému trhu – lokalitě).

Vzhledem k chování centrálních národních bank a pozitivnějších čísel na straně libry (deficit zahraničního obchodu, zlaté rezervy, atd.) doporučuji na měnovém páru GBP/USD, z čistě fundamentálního hlediska, příkaz buy (dlouhou pozici – long) s cílováním na 1,5610. Jedná se o dlouhodobý obchod.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Fundamentální analýza: Když zprávy ovlivňují trading

Fundamentální analýza: Když zprávy ovlivňují trading

Fundamentální analýza je hlavním obchodním nástrojem mnoha traderů. Její interpretace ovšem nemusí být jasná. Z pohledu ekonoma mohou i dobré zprávy znamenat propad. Jak se ve fundamentální analýze vyznat?

GBP/USD: Fundamentální analýza

GBP/USD: Fundamentální analýza

GBP i USD patří mezi měny bezpečného přístavu. I přesto nalezneme na tomto měnovém páru dostatečnou volatilitu a příležitosti k obchodům. Jen v roce 2013 se měnový pár dostal na cenu 1,6380 a následně na 1,4830. V současné době (29.3.2013) je cena 1,5195.


Spojení technické a fundamentální analýzy: Zlatá střední cesta?

Spojení technické a fundamentální analýzy: Zlatá střední cesta?

Fundamentální i technická analýza zcela jednoznačně ovládá trh. Jaký způsob si vybrat. Je lepší technická nebo fundamentální analýza? Která je spolehlivější a jednodušší na vyhodnocení?

Technická analýza: Historie grafů se opakuje

Technická analýza: Historie grafů se opakuje

Každý obchodník je vyznavačem jiného obchodního stylu. Stejně tak využívá jiných zdrojů a podmětů ke vstupování do trhu. Častým iniciátorem obchodů je právě technická analýza. Podrobně a jednoduše si ukážeme, co je technická analýza a komu slouží.