Řekové řekli NE a jsou jednou nohou z eurozóny

7. červenec 2015

Řekové slaví své NE, zbytek Evropy ale již takový optimismus nesdílí. Vědí vůbec Řekové, co je čeká? A kdo jim to řekne? To jsou otázky, které si pokládá nejeden ekonom. Podívejme se na situaci v Řecku i na kurz eura.
Řekové řekli NE a jsou jednou nohou z eurozónyŘekové řekli NE a jsou jednou nohou z eurozóny

Řecko si odhlasovalo popravu

Řekové odmítli úsporné balíčky věřitelů za jediným účelem – chtějí lepší podmínky. 61procentní NE Řeků neznamená, že nechceme pomoc, ale dejte nám lepší podmínky. Řekové si tak možná nevědomě vykopali vlastní hrob, věřitelům totiž dochází trpělivost.

EU a domino efekt

Pokud by věřitelé ustoupili, přišla by zřejmě druhá vlna v podobě požadavků Španělska a Portugalska. I tyto země musely přijmout tvrdá úsporná opatření, která prostě v žádné zemi nejsou populární. Nejen z tohoto důvodu věřitelé ustoupit nemohou. Současné podmínky zase na základě referenda nepřijme Řecko a východisko je tedy jen jedno, krach, opuštění eurozóny a ještě větší problémy pro Řecko.

Stabilita eura

Je až nevídané, jak je společná evropská měna stabilní. Velký nedělní gap na EURUSD byl vyplněn a euro ztrácí minimálně. Jak jsme již avizovali minulý týden, spekulanti zřejmě již s krachem Řecka počítají a není to pro ně žádná novinka. Panika není pozorovatelná ani na akciových indexech. Ty evropské sice v pondělí mírně ztrácely, ale na současnou situaci opravdu jen decentně.

Budoucnost Řecka

Banky jsou aktuálně zavřené a zavřené zůstanou minimálně následující dva dny. Jakmile jim dojde hotovost, nezbyde nic jiného, než vyhlásit bankrot. Z tohoto důvodu zřejmě přijdou další úsporná opatření a banky jen tak neotevřou. Je možné, že některé neotevřou již vůbec.

Pokud dojde ke krachu, Řecko bude muset přejít ke své původní měně a Řekové budou na začátku, tedy ještě ve větších problémech. Pro eurozónu to bude odepsaných několik miliard euro, ale spekulanti s tím již do velké míry počítají a na eurozónu by to nemělo ve velké míře dopadnout.

Sečteno podtrženo, Řekové si zřejmě vykopali svůj vlastní hrob.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Řekové řekli NE a jsou jednou nohou z eurozóny

Řekové řekli NE a jsou jednou nohou z eurozóny

Řekové slaví své NE, zbytek Evropy ale již takový optimismus nesdílí. Vědí vůbec Řekové, co je čeká? A kdo jim to řekne? To jsou otázky, které si pokládá nejeden ekonom. Podívejme se na situaci v Řecku i na kurz eura. Řecko si odhlasovalo popravu

Eurozóna se dohodla s Řeckem: Řekové na dně, euro bez reakce

Eurozóna se dohodla s Řeckem: Řekové na dně, euro bez reakce

17 hodin vyjednávání, do nedávna nemyslitelné ústupky a nečekaný výsledek. To byl summit, který rozhodoval o Řecku. Jak dopadl pro eurozónu, Řecko a celkově pro trhy? Překvapivěji, než by se mohlo na první dojem zdát.


Jaké jsou možnosti oddlužení?

Jaké jsou možnosti oddlužení?

Obsahem insolvenčního zákona je, mimo jiné, řešení v oblasti neschopnosti splácení dluhů. Nabízí možnosti, jak pro fyzické osoby, bývalé živnostníky, ale také pro podnikatele. Nabízí se tak určité možnosti, jak se zadlužení zbavit. Jaké jsou možnosti a za jakých podmínek, se dočtete v následujícím č…

Zprávy z Řecka: Na referendum čekají nejen Řekové, ale i trhy

Zprávy z Řecka: Na referendum čekají nejen Řekové, ale i trhy

Zvýšená volatilita na EUR/USD a nejen tam je stále aktuální. Na nový trend si ale zřejmě budeme muset ještě počkat a to minimálně do konce týdne. Bez referenda se dál nehneme, i když do hry mohou vstoupit i další faktory. Jak na tom Řecko skutečně je a co očekávat?