Konec silné britské libry: proč by měla oslabit

2. září 2015

Britská libra je kapitolou sama o sobě. Velká Británie se od Evropy dělí nejen geograficky, ale i ekonomicky. I když zbytek Evropy posledních 2,5 roku snižoval úrokové sazby a potýkal se s problémy, Velká Británie dělal přesný opak. Nyní se ovšem zdá, že i britská libra má svoje tažení u konce.
Konec silné britské libry: proč by měla oslabitKonec silné britské libry: proč by měla oslabit

Libra proti všem

Od Skandinávie až po Řecko. Evropa se potýká s problémy na finančních trzích, snaží se motivovat investory, snižuje sazby a obecně dělá vše, co sazby a monetární politika dovolí. Velká Británie si ovšem celou dobu žila ve svém světě a 2,5 roku šla proti zbytku Evropy. Libra posilovala, sazby se zvyšovaly a Velká Británie byla považována jako samostatná ekonomika, které je extrémně odolná.

Británie a dovoz

Británie si ale nemůže tak silnou měnu dovolit, protože je cca z 50 procent závislá na obchodní výměně s Evropou. Důkazem je i stále se prohlubující účet platební bilance. To znamená, že Británie musí shánět finanční prostředky v zahraničí.

Britský ropný sektor

Doslova ropné války také neumožňují britské libře více posílit. Cena je již na absolutním minimu, aspoň pro těžaře mimo kartel OPEC. Silná libra tak z této pozice britskému ropnému sektoru spíš uškodí.

Růst HDP ve Velké Británii při klesajícím indexu PMI by bylo možné také podpořit slabší měnou a v následujících týdnech tak s tímto scénářem musíme počítat. Je rozhodně pravděpodobnější, než další posílení. Ovšem, jak již víte, nic není jisté a lze pouze očekávat pravděpodobnější variantu.

Sdílet na Facebooku Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]

Čtěte také...

Konec silné britské libry: proč by měla oslabit

Konec silné britské libry: proč by měla oslabit

Britská libra je kapitolou sama o sobě. Velká Británie se od Evropy dělí nejen geograficky, ale i ekonomicky. I když zbytek Evropy posledních 2,5 roku snižoval úrokové sazby a potýkal se s problémy, Velká Británie dělal přesný opak. Nyní se ovšem zdá, že i britská libra má svoje tažení u konce.

Co hrozí britské libře: Vývoj GBP

Co hrozí britské libře: Vývoj GBP

Britská libra za poslední rok stále na dolar získává. Za posledních 12 měsíců je to již celých 15 procent. Růžová budoucnost se ovšem může rychle změnit v hororový scénář. Pojďme se podívat na rizika.


Proč preferuji brokera s ECN/STP účtem

Proč preferuji brokera s ECN/STP účtem

Najít správného brokera není snadné. Jedná se zároveň o velmi důležitý krok, který může vést až k základu samotného obchodování. Rozdíl ve výběru brokera může dojít až na hranici zisku a ztráty. Pouze s kvalitním brokerem je obchodování snazší.

Proč AOS není pro začátečníky

Proč AOS není pro začátečníky

Automatický obchodní systém, zkráceně AOS je často inzerován jako vhodný nástroj pro začátečníky. Pod tíhou mnoho reklamních mailů s touto tématikou bych rád poukázal, proč AOS nepovažuji jako vhodný systém pro začátečníka.